Uprawa – ogólnie

Jagoda kamczacka zawdzięcza swojemu pochodzeniu wysoką odporność na drastycznie niskie temperatury (nawet do -45°C), w połączeniu z małymi wymaganiami glebowymi roślina ta doskonale odnajduje się w naszym klimacie. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju należy:

  • Zadbać o odpowiednie zakwaszenie gleby, najlepiej żeby gleba była lekko kwaśna (pH od 5,5 do 6,0);
  • Pamiętać o nawożeniu gleby, roślina ta rośnie najlepiej na podłożach próchniczych, gliniasto-piaszczystych;
  • Zaplanować stanowisko w miejscu słonecznym ewentualnie lekko zaciemnionym;
  • Podlewać ją regularnie gdyż gleba powinna być wilgotna, lecz nie doprowadzać do jej zalania;

Uprawa – szczegóły

Krzewy w pojemnikach zaleca się sadzić wiosną, chociaż zaleca się sadzić także jesienią. Kupowanie krzewów otrzymanych z nasion nie jest wskazane gdyż ich owoce mogą być gorzkie, przez co mnie atrakcyjne do jedzenia.

Gleba w gotowym stanowisku powinna być nawieziona, przy glebach ubogich w próchnice należy wymieszać jej wierzchnią warstwę z kompostem, obornikiem lob nawozami zielonymi w dawce od 20 do 30 t/ha. Przy wyjmowaniu bryły korzeniowej z pojemnika warto moczyć go wcześniej  w wodzie przez pare minut, ułatwi nam to cały proces. Następnie w wyrównanej uprzednio glebie wykopujemy dołki 34 cm głębsze od pojemnika, rozstaw roślin wynosi zazwyczaj od 2 m do 2,5 m na 0,7 m na 1 m. Wyjętą i rozluźnioną bryłę korzeniową umieszczamy w dołku, zasypujemy i uklepujemy a następnie podlewamy. Dobrą praktyką jest obłożenie krzewu dookoła korą. W celu zapewnienia roślinie dobrych warunków do rozwoju należy stosować nawozy mineralne również te wieloskładnikowe.

Stanowisko trzeba regularnie pielić, suchodrzew wraz ze swoim wolnym rozwojem nie ma szans w konkurencji z szybko rosnącymi chwastami, które dla nas są niepożądane a roślinie uniemożliwiają wzrost. Krzewy już kilkuletnie nie wymagają silnych cięć, pędy rozpoczynają rosnąć na początku kwietnia i ich wzrost trwa do ok. połowy czerwca. Owoce rosną na pędach zeszłorocznych, dlatego ważnym jest aby wcinać pędy starsze co pobudzi tworzenie się przyrostów.

W latach póżniejszych ( 5 rok od posadzenia) należy rowadzić cięcia preświetlające i wycinać starsze pędy ze środka krzewu. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do zabiegów pielęgnacyjnch porzeczki i agrestu. Jagoda kamczacka nie jest jak na razie porażana przez żadne choroby i szkodniki więc jest dobrym kandydatem d0 upraw ekologicznych. Jedynym zagrożeniem są ptaki, dlatego zaleca się stosowanie siatek ochronę.