Wrzosy

Jedną ze specjalizacji Gospodarstwa ogrodniczego Mielewczyk, jest produkcja wrzosów.

Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu, nasze wrzosy są doskonałej jakości, sadzonka oraz gotowy do sprzedaży dorosły materiał znalazły uznanie w oczach wielu zadowolonych klientów

Wrzosy, to chyba najpiękniejszy akcent jesieni, jaki podarowała nam natura. Dzięki różnorodności kolorów, ich odcieni, poprzez pokroje i kolor ulistnienia, mogą stanowić ozdobę ogrodów, lub pojemników, przez cały rok. Są roślinami niezwykle pożytecznymi z jeszcze jednego, bardzo ważnego powodu. Należą do grupy miododajnych, których znaczenie jest niezwykle istotne dla całego ekosystemu.

W ostatnich latach, ogromną popularność zyskują tak zwane wrzosy pączkowe. Dzieje się tak z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest długość kwitnienia. Odmiany zaczynające je już w sierpniu, potrafią z powodzeniem zdobić rośliny do listopada. Odmiany późne, zaczynające kwitnienie dopiero we wrześniu/październiku, potrafią utrzymywać się do końca grudnia, połowy stycznia. Piękny akcent w zimowym krajobrazie. Kolejnym argumentem jest intensywność koloru. Odcienie czerwieni, fioletu, różu i czysta biel, stanowią świetny kontrast z jasno, lub ciemno zielonym ulistnieniem, które może też być żółte, o zmiennych barwach, czy tak jak przy odmianach nie kwitnących, nawet pomarańczowe, czerwone, czy niemal czarne.

 

wrzosy

Kolejnymi argumentami przemawiającymi za wrzosami pączkowymi, są podwyższona odporność na choroby grzybowe, głównego wroga tej grupy roślin. Również w naszych warunkach klimatycznych zdecydowanie lepiej radzą sobie z zimowaniem w gruncie, co przekłada się na wieloletni efekt. Ogromną ciekawostkę stanowią odmiany niekwitnące, ozdobne dzięki kolorowemu ulistnieniu, dające ciekawy efekt zwłaszcza zimową porą, kiedy ostre kolory, czerwień, pomarańcz, żółty i czarny kontrastują z białą pokrywą. Świetne do całorocznych kompozycji w pojemnikach.

Wrzosy świetnie nadają się do kompozycji z innymi roślinami, lubiącymi kwaśne środowisko glebowe. Zarówno na rabatach, zwanych wrzosowiskami, jak i w pojemnikach wszelkiego typu. Pięknie łączą się z pierisem, różanecznikami, azaliami, skimią japońską, hortensjami, a także trzmielinami, golterią i wieloma innymi roślinami, które znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

Przykładowa kompozycja z Pierisem ” Bonfire”